Kullanışlı bir o kadarda modern kullanımları bulunan Açılır Tavan Kış Bahçesi çoğunlukla ticari işletmeler için tavsiye edilir. Özellikle bahçeli işletmelerde yaz aylarında müşterilerini artıran firmalar, kış aylarında da aynı doluluk oranlarını yakalamak amacı ile bahçeye açılan kısımlarına bu şekilde bir sistem yaptırabiliyor. Ana özelliğine baktığımızda sistemin motorlu olduğunu görmekteyiz. Bu sayede tavan çok pratik bir şekilde açılıp kapanabilir. Genel olarak kış mevsimlerinde kapalı olan sistem, yaz mevsiminde açılarak kullanılabilir.

Kış bahçesini çevreleyen sistemler arasında şeffaf görünümlü cam katmalı kurulumlar olabildiği gibi yalıtımlı profillerden oluşabilen pencerelerde kullanmak mümkün olmaktadır. Sıcak havalarda etraftaki pencereler tamamen açılabilir. Yan kısımlar havalandırma için açılabilirken üst kısımlar güneşten daha iyi ir şekilde faydalanabilmek adına sürekli kapalı tutulabilir. Açılır Tavan Kış Bahçesi sistemlerinde genel olarak pergole durumu görülür. Güneş battıktan sonra açılan tavan ise yaz aylarında mükemmel kullanımlar ortaya çıkarır. Su tahliye sistemi ile çalışan kış bahçeleri, yüzde 15 çatı eğimi en düşük aralıklar olmaktadır.

150 cm genişliğine çıkabilen cam genişlikleri, ek rulmanlar sayesinde 3 metreye kadar uzayabilir. Ölçü sınırlaması genellikle bulunmaz. Açılır Tavan Kış Bahçesi uygulamalarını genel olarak bahçelerde, sigara odalarında, teraslarda, havuz kapatmalarda kullanıldığını da görebilmekteyiz. Dışarda vakit geçirmek isteyen insanlar da bu tür açık- kapalı mekanları daha çok tercih etmekte, hem modern tarzları hem de hoş ortamları ile pek çok insanın durağı haline gelebilmektedir.