Cafe tarzı pek çok işletme de görmeye alıştığımız bir sistem olan Açılır Tavan Yaz Bahçesi, işletmeler için kullanışlı bir seçim olacaktır. Bu tür modeller genellikle ticari amaçlar için kullanılmaktadır. Ancak geniş yüzeylere sahip villa ya da bahçesi olan evlerde de uygulanabilir. Özellikle geniş bir terasınız varsa, oldukça görkemli bir kullanım elde edebilirsiniz.

İstenildiği zamanlarda açılabilen motorlu bir sisteme sahip olan yaz bahçelerinizde isterseniz 4 te üçünü isterseniz beşte dördünü ya da sadece yarısını açarak ta ihtiyacınıza özel kullanımlar elde edebilirsiniz. Su almama garantisinin yanında su tahliye mantığı ile açılıp kapanmaktadır. Çatı eğimi farklı değerler alabilir. En düşük ise yüzde onbeş değerlerini bulabilir. Camlarda ise 10 mm lamine kullanılabilmekte ve renkli olabilen camlar; reflekte ya da polikarbon özelliklerinde de olabilir. Açılır Tavan Yaz Bahçesinde cam kullanıldığında ise uzunluk maksimum olarak 150 cm’ye uzayabilir. Ama bu uzunluk ek rulmanlarla daha fazla artırılabilir, hatta iki katına çıkarılabilir.

Özellikle işletmelerde yazın gündüz vakti kapalı tutulabilen Açılır Tavan Yaz Bahçesi gece açılarak güneş ışınlarından doğru bir şekilde faydalanılabilir. Hava şartları bozuk olduğunda anında kapanabilen tavanın yanında yan kısımlarındaki camlarda gerekli görüldüğünde açılarak çok fonksiyonelli kullanımlar elde edilir. Yaz akşamlarında gezintiye çıkan inşaların en çok tercih ettikleri mekanlar arasında yer alan manzara özellikli cafeler için bu sistemler karlı, avantajlı uygulamalar olacaktır.