Çatı Kapatma Sistemleri

Teras üstü kapama sistemleri olarak da tanımlanan bu sistemlerin güvenilirliği ve konforu, bu sistemin ilgi görmesine neden oluyor. Çatı kapatma sistemleri kısaca teras gibi alanları olumsuz hava koşullarından ve güneşten dolayı etrafının ve üzerinin kapatıldığı uygulamalar olarak görülmektedir. Teras üstü kapama işlemleri, kapatılacak alanın özelliklerine ve yapısına göre değişiklik göstermektedir. Genel açıdan kapatılacak olan mekanın ana taşıyıcıları ahşap konstrüksiyon ya da çelik konstrüksiyonlar olarak belirtilir.

Daha sonradan da bu taşıyıcıların üstüne kurulacak farklı sistemler ve yapının yalıtımı da gerçekleştirilebilir. Çatı kapatma sistemlerinde çok sayıda alternatif yer almaktadır. Teraslarda tercih edilen kapatma sistemleri de bu doğrultuda çeşitlilik gösterir. Çelik konstrüksiyon teras üstü kapama işlemleri nasıl yapılır diye merak eden kullanıcılar olabilir. Bu konuda bilinmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Öncelikle yapılacak olan uygulama nasılsa 3D projesi hazırlanarak çizimler gerçekleştirilir.

Ayrıca teras kapama işlemlerinde gerçekleştirilen ikinci aşama ise ana taşıyıcılar ve ara kayıtların montaj işlemidir. Bu aşamaya gelindiğinde en uzun ömürlü ve en dayanıklı sistem olan çelik konstrüksiyon yapılan uygulamalar tercih edilir. Çatı kapatma sistemleri doğrultusunda çelik konstrüksiyon uygulandıktan sonra üstü için OSB montajı uygulanmaktadır. Daha sonradan da elbette ki ziftli yalıtım malzemeleri tercih edilir. OSB üzeri yapılan astarlar membrandan sonra isteğinize bağlı olarak Onduline, Kumlu Membran ya da Shingle uygulanmaktadır.