Katlanabilir cam balkon sistemi, saatte 150 km esen rüzgara bile dayanıklı olacak şekilde tasarlanan ve imal edilen bir yapıya sahiptir. Katlanır cam balkon çeşitlerinde isteğe bağlı olarak çeşitli renk alternatifleri de değişiklik gösterebilir. Balkon gibi açık alanlarınızı çok daha işlevsel bir hale getirebilmek ve daha şık yaşam alanları oluşturabilmek için sizlere balkonlarınızı katlanabilir cam balkon sistemleri ile kapatmanız tavsiye edilir. Peki, cam balkon sistemlerinin tarihi ve önemli küçük bir ayrıntısı nedir? Bu konuda da bilgi sahibi olmak gerekir.

Aslında 1981 tarihinde ilk kez Finlandiya’da tercih edilmeye başlamıştır. Daha sonradan da diğer Avrupa kentlerinde yayılır hale gelmiştir. 1999 tarihinde de ülkemiz dahilinde Ankara’da tercih edilmeye başlanmıştır. Ülkemizde ve Finlandiya’da ilk üretilen cam balkon sistemleri alttan taşımalı olarak tanımlanan sistemler, bilye tekerlekli sistemlerdir. Katlanır cam balkon çeşitleri bu doğrultuda günümüze taşınmıştır. Ancak her cam plakalarında yer alan yaklaşık 25-30 kg yük 2 tane bilyenin üstünde hareket ettiği belirtilmelidir. Jantların üstünde giden otomobil gibi bir örnek de verilebilir.

Söz konusu olan bu sistem, tüm yükün taban kısmına binmesi ve alt kısımda yer alan rayında alüminyum gibi yumuşak bir malzeme olması sayesinde ray üstünde çöküntüler ortaya çıkmaktadır. Bir nevi asfaltta yaşanan tümsek ve çöküntüler gibi denebilir. Bundan dolayı da katlanır cam balkon çeşitlerindeki ray, bir zaman sonra iyice deforme olacaktır. Yani sistem kilitlenecektir.