Tentelere monte edilmiş halde olan sensor, kumanda ve motor aracılığı ile açılıp kapanmasını sağlayan bir tente sistemine otomatik tenteler adı verilir. Otomatik tente nedir sorusu aslında o kadar da karışık ve uzun bir tanım değildir. Son derece açıklayıcı ve kısa bilgilerle açıklanabilir. Otomatik tenler, sabit tenteler haricinde bulunan tüm tente modelleri ile tercih edilen bir tente sistemi olarak tanımlanır aslında. Bu konuda çeşitli kelimelerle ve değişik tanımlarla belirtilen bilgiler de bulabilirsiniz.

Ayrıca tentelerde yer alan sensor ve motor sayesinde tentelerin kumandasından dilediğiniz alanı açabilecek ya da kapatabileceksiniz. Otomatik tente nedir diye sorulduğunda çeşitli yanıtlar verilse de sonuç aslında aynıdır. Otomatik tenteler, ince bir borunun içerisinde ufak bir motorun konumlandırılmasından ibaret olarak görülür. Yapımı ise sanıldığı kadar kolay olmamakla beraber motoru 230 V ile çalışma özelliğine de sahip durumdadır.

Ayrıca motor, tente ya da kumaşta tercih edilen ürünün her daim gergin yapıda kalması için ilk gün ki gibi devamlı aynı performans kapsamında çalışabiliyor. Otomatik tente nedir diye pek çok kişi araştırma yapabilir ve bilgi sahibi olmak isteyebilir. Tentelerin motoru hava karardığı zaman tercihinize bağlı olarak spotu da aktif edebilme niteliğine sahip durumdadır. Bu konuda kullanıcılar otomatik tente sistemlerinden her durumda yararlanabilirler. Yani sahip oldukları mekanlarında istedikleri gibi alan yaratabileceklerdir.