DOĞAL BAHÇELER YARATMAK

Belirli bir hat boyunca dikilen sütün veya direklere saran bitkilerin kullanılması ile yaratılan doğal bahçelere pergola sistemleri denir. Günümüzde de sık kullanılan bu model, genellikle sedir veya sekoya gibi dayanıklı pergola malzemeleri kullanılarak yapılır.

Pergola sistemi kullanılarak yatay, bükümlü ve çatı şeklindeki açıklıklar tente ile kapatılabilmektedir. Pergola tente sistemi güneşlik olarak kullanıldığı zaman güneşten korunma, yağmurlu havalarda da yağmurdan korunma sağlar. Kenarı camla kapatılabilen sistemler ile mekân kış bahçesine dönüştürülebilir. Kışın tadını soğuktan etkilenmeden sürdürmenizi sağlayan pergola malzemeleri ile yaz kış doğa ile iç içe olabilirsiniz. Motor, kumaş ve uzaktan kumadan sistemleri garantili olan malzemeler özenle seçilir. Kolay ve sessiz çalışan modeller etrafı rahatsız etmeden açık ya da kapalı konuma getirilebilir. Ahşap malzemeler kullanılarak üretilen sabit modeller daha çok korkuluk tipindedir. Üzerleri sarmaşık çiçeklerle kaplanarak çiçekli yürüyüş yolu veya şeritler oluşturulur. Özellikle parklarda sık kullanılan modeller gelişen ve yenilenen teknolojiler sayesinde her geçen gün form değiştirmektedir.

Katlanabilir, ışıklı, düz veya eğimli modeller kullanılacak alana uygun pergola malzemeleri ile en ideal şekilde kapanır. Doğal dengeyi bozmadan yapılan modeller hem ortama ferahlık katar hem de zorlu hava şartlarında dahi kullanım imkânı tanır. Güneşli sabahlarda gölgenin keyfini sürebilir, geceleri de açılır tavan sayesinde yıldızlarla buluşabilirsiniz. Mekânların genişliğini kontrol etme imkânı tanıyan sistemler ile kayıp alan kalmadan her yeri kullanma imkânına sahip olursunuz.