Tanım olarak pergola kelimesi, Latince ‘saçak’ anlamı taşıyan ‘pergule’ kelimesinden esinlenmekle birlikte İtalyanca dilinde ‘pergola’ yani gölgelik olarak tanımlanan bir sözcüktür. Daha sonrasında İtalyanca dili aracılığı ile bütün dünya dillerinde aynı ifadeyi barındıran evrensel bir sözcük haline gelmeyi başarmıştır. Yani pergola nedir diye ufak bir araştırma yapılırsa bu ve bunun gibi bilgiler elde edilebilir. Pergola tente sistemleri aracılığı ile çatı, yatay ve bükümlü açıklıklar tentelerle kapatılabiliyor.

Pergola tente sistemleri, güneşlik olarak yaz aylarında sizleri güneşten, açılıp kapanabilen tavanı ve su geçirmeyen özellikleri ile kötü hava şartlarında yağmurdan, kardan en iyi şekilde koruma sağlayacaktır. Pergola nedir ve ne işe yarar? Bu konuda verilecek cevap alternatifleri de son derece geniştir. Eğer isterseniz pergola tente sistemlerinizin etrafını camla kapattırarak tente sistemlerinizi açılıp kapanabilen kış bahçeleri haline getirebilirsiniz. Bu sayede kış mevsiminde de pergola tente sistemlerinizin altında adeta açık alanda oturuyormuş gibi balkonunuzda, bahçenizde ya da verandanızda kış aylarının keyfini buz gibi havadan etkilenmeden sürdürebilirsiniz.

Ayrıca pergola nedir diye araştırma yapmadan önce satın alma esnasında özen göstermeniz gereken hususlar da vardır. Tentelerde diğer bir önemli faktör de malzemelerin kalitesi olarak belirlenmiştir. Tenteleri satın alırken yapısının paslanmaz çelik olması gerekir. Paslanmaz çelik yapıda olmazsa eğer bu satın aldığınız tente modelinin oldukça kısa ömürlü olacağını ifade eder. Yani verdiğiniz parayı ve yaptığınız masrafı kesinlikle hak etmeyen bir ürünü elde etmiş olduğunuzu göstermektedir.